A A+ A++ K K K K

„Futbol bez barier”

Zadanie publiczne sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014 – 2020.

Konferencja Ogólnopolska Wrocław 30 listopada 2019

Przygotowania: zamówienie sali konferencyjnej, zamówienie cateringu, zamówienie noclegów, zaproszenie gości i prelegentów. Przygotowanie materiałów i gadżetów wyprodukowanych w ramach projektu “Futbol bez barier”. Zapłata za faktury i rozliczenia. rozliczenie

Konferencja została zorganizowana, aby promować i wspierać rozwój organizacji pozarządowych działających na rzecz kibiców z niepełnosprawnościami.

Pierwsza konferencja została zorganizowana we Wrocławiu. W ramach realizacji niniejszego projektu uczestnikom konferencji zostały zagwarantowane nocleg, wyżywienie oraz odpowiednio wyposażona sala konferencyjna. Wszystkie wymienione wyżej usługi zostały sfinansowane ze środków projektu “Futbol bez barier”.

Głównym tematem konferencji był: Rozwój organizacji pozarządowych działających na rzecz kibiców z niepełnosprawnościami przy współpracy z ośrodkami Kibice Razem w całej Polsce.

Na konferencję zostali zaproszeni przedstawiciele ośrodków Kibice Razem z całego kraju oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych zrzeszających kibiców z niepełnosprawnościami. Ponadto zaproszeni zostali także przedstawiciele lokalnych samorządów.

W sumie w konferencji uczestniczyło 61 osób.

Ośrodki Kibice Razem uczestniczące w konferencji:
Białystok, Opole, Warszawa, Bełchatów, Legnica, Lublin, Tychy, Stalowa Wola, Szczecin, Gdynia, Wrocław, Gdańsk, Zabrze, Nowy Sącz, Mielec, Kielce, Chorzów, Poznań.

Organizacje działające na rzecz kibiców z niepełnosprawnościami:
Kielce, Wrocław, Legnica, Białystok, Warszawa, Łódź, Gdańsk, Milicz.

Potencjalna przyszła organizacja działająca na rzecz kibiców z niepełnosprawnościami: Łęczna.

W sumie w konferencji uczestniczyli przedstawiciele 27 różnych organizacji.

Streszczenie konferencji

Współpraca organizacji zrzeszających kibiców z niepełnosprawnościami z Samorządem

Dużą część konferencji poświęcona omówienie współpracy organizacji zrzeszających kibiców z niepełnosprawnościami z lokalnymi i regionalnymi samorządami. Bardzo często to właśnie Samorządy są instytucjami, z których pozyskuje się środki na realizację projektów dla lokalnej społeczności. Podczas konferencji przedstawiono modele współpracy z samorządami i źródła finansowania oddolnych inicjatyw organizacji pozarządowych.

Pomoc ośrodków KR w rozwoju ruchu kibiców niepełnosprawnych

Paweł Parus (FKN) przedstawił rolę ośrodka KIBICE RAZEM Śląsk Wrocław w rozwoju KKN Wrocław oraz Federacji Kibiców Niepełnosprawnych zwracając uwagę w szczególności na: (1) poszukiwanie liderów (2) tworzenie oferty programowej dla osób niepełnosprawnych. Zachęcano ponadto do współpracy Organizacji Pozarządowych zrzeszających kibiców z niepełnosprawnościami z ośrodkami Kibice Razem, które bardzo często dysponują bazą lokalową i są nakierowane na społeczne projekty dla kibiców.

Audiodeskrypcja meczów ligowych

Justyna Mańkowska (Fundacja Katarynka) omówiła kolejne kroki, które muszą zostać wykonane w celu uruchomienia usługi audiodeskrypcji na meczach ligowych polskich drużyn, czyli (1) zakup niezbędnego sprzętu i jego koszt, (2) przeszkolenie audiodeskryptorów, (3) złożenie wniosku o przyznanie częstotliwości do Urzędu Komunikacji Elektronicznej, (4) organizacja pracy na stadionie.

Podczas dyskusji ustalono, że krajowy koordynator Programu MSport KIBICE RAZEM podejmie działania mające na celu wprowadzenie do podręcznika licencyjnego dla klubów I ligi rekomendacji dotyczącej usługi audiodeskrypcji (kryterium kat. C) oraz zmiany wpisu dotyczącego audiodeskrypcji w podręczniku licencyjnym dla klubów Ekstraklasy (z kat. C – rekomendacja na kat. B – zalecenie).

W związku z powyższym ustalono, że ośrodki KIBICE RAZEM działające przy klubach Ekstraklasy oraz wszystkie inne chcące wprowadzić audiodeskrypcję meczów ligowych swoich drużyn od sezonu 2020/21 opracują w swoich miastach plan działania na 2020 rok obejmujący (1) znalezienie czterech osób – najlepiej dziennikarzy radiowych – do przeszkolenia z zakresu audiodeskrypcji, (2) stworzenie planu finansowego obejmującego zakup sprzętu, szkolenie i wynagrodzenie audiodeskryptorów, (3) przeprowadzenie dwudniowego szkolenia w weekend meczowy, (4) rozpoczęcie bieżącej obsługi meczów swoich drużyn.

NIW CRSO