PZPN zaprasza osoby z niepełnosprawnościami na mecze reprezentacji

10 września 2018

Na stadionie przy ulicy Oporowskiej we Wrocławiu odbył się briefing prasowy dotyczący współpracy pomiędzy: Polskim Związkiem Piłki Nożnej, Federacją Kibiców Niepełnosprawnych i Fundacją Katarynka. Jej celem jest zwiększenie dostępności piłki nożnej dla osób z różnorakimi niepełnosprawnościami. Efektem tej współpracy jest wprowadzenie systemu sprzedaży biletów Easy Access oraz komentarza audiodeskrypcyjnego dla osób niewidomych podczas wszystkich meczów reprezentacji.

- Dziś na briefingu obok osób zaangażowanych w zwiększenie dostępności jestem także ja w towarzystwie selekcjonera naszej reprezentacji, Jerzego Brzęczka i jednego z najważniejszych piłkarzy kadry, jakim jest Łukasz Fabiański. Oznacza to, że bardzo poważnie traktujemy kwestie uczestnictwa osób z niepełnosprawnościami na meczach rozgrywanych w Polsce. Chcemy aby było ich jak najwięcej. Możecie zawsze liczyć na naszą pomoc, jeśli tylko będzie ona możliwa - powiedział Zbigniew Boniek, prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Easy Access (czyli “łatwy dostęp”) polega na dystrybucji biletów na miejsca, do których łatwy dostęp będą miały nie tylko osoby z niepełnosprawnością ruchową poruszające się na wózku, ale także wspomagający się kulami, chodzikiem, ludzie z dysfunkcją wzroku czy słuchu oraz z niepełnosprawnością intelektualną. Zwykle są to miejsca w bezpośrednim sąsiedztwie „kopert” dedykowanych osobom poruszającym się na wózkach.

- Wprowadzenie systemu Easy Access łączy nasze środowisko. Każda osoba z niepełnosprawnością chciałaby uczestniczyć w tak ważnych wydarzeniach, jak mecze reprezentacji Polski. Do tej pory było to utrudnione, gdyż system sprzedaży obejmował wyłącznie osoby, które poruszają się na wózkach. Taki też był europejski standard. Jesteśmy jednym z pierwszych krajów, który rozszerzył tę grupę o osoby z wszelkimi rodzajami niepełnosprawności. Konsekwencją tych działań jest m.in. zwiększenie puli biletów dla ludzi borykających się z różnymi dysfunkcjami. To zasługa współpracy pomiędzy Federacją Kibiców Niepełnosprawnych i Polskim Związkiem Piłki Nożnej - mówił na konferencji Paweł Parus, członek zarządu Federacji Kibiców Niepełnosprawnych.

Dodatkowym wsparciem dla kibiców z dysfunkcją wzroku będzie komentarz audiodeskrypcyjny dostępny podczas wszystkich meczów reprezentacji rozgrywanych na terenie naszego kraju. Kilka dni temu podpisana została umowa pomiędzy Fundacją Katarynka a PZPN. Do niedawna tego typu usługa dostępna była wyłącznie na Stadionie Narodowym. Od tego roku ciężar finansowania wziął na siebie związek, dzięki czemu już nie na wybranym, ale na każdym meczu osoby niewidome i niedowidzące będą miały szansę skorzystać z profesjonalnego wsparcia realizowanego przez “Katarynkę”.
- Audiodeskrypcja jest niezwykle popularna nie tylko w świecie kultury, ale także w sporcie. Nasza fundacja od wielu lat realizuje regularne usługi wsparcia dla osób z dysfunkcją wzroku na meczach piłki nożnej, szczególnie tych rozgrywanych we Wrocławiu. Z wielką radością przyjęliśmy fakt, że prezes Zbigniew Boniek jest zainteresowany uruchomieniem audiodeskrypcji podczas wszystkich meczów reprezentacji Polski - mówił Mariusz Trzeciakiewicz, prezes Fundacji Katarynka.

Konferencje moderował Dariusz Łapiński (Polski Związek Piłki Nożnej), który od wielu lat wspiera kibiców z niepełnosprawnościami. Dzięki jego zaangażowaniu nawiązana została bliska współpraca pomiędzy organizacjami zrzeszającymi fanów niepełnosprawnych. Miał on także niebagatelny wpływ na podpisanie umowy współpracy pomiędzy Federacją Kibiców Niepełnosprawnych, Polskim Związkiem Piłki Nożnej i Fundacją Katarynka. W briefingu uczestniczył także Michał Fitas, prezes zarządu FKN - osoba niezwykle zaangażowana w działalność na rzecz zwiększenia dostępności piłki nożnej w Polsce.

Nie mogło rzecz jasna zabraknąć kibiców niepełnosprawnych zrzeszonych w Stowarzyszeniu Klub Kibiców Niepełnosprawnych Śląska Wrocław. Przypomnijmy, była to pierwsza oficjalna polska organizacja działająca na rzecz kibiców niepełnosprawnych, aktywizująca tych ludzi poprzez udział w imprezach sportowych. W październiku będzie obchodziła swój jubileusz 10-lecia. Na zakończenie każdy miał szansę na pamiątkowe zdjęcie oraz krótką pogawędkę z trenerem Brzęczykiem, Łukaszem Fabiańskim czy prezesem Bońkiem.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z konferencji.